Nabízíme Vám výhodné cestovní pojištění, které si můžete sestavit dle libosti.

Exotické město Hurghada vás zavede do dávné minulosti Egypta

Nabídka last minute zájezdů do Řecka a na řecké ostrovy.

Základní informace

Řecko obecně
Řecko (nebo také Helénská republika) je země ležící v jižní Evropě na jihu Balkánského poloostrova a na Korintském poloostrově. Žije zde přes 11 miliónů obyvatel na rozloze 131 000 km2. Hustota zalidnění se pohybuje kolem 81 obyv./km2. Nejvyšším bodem Řecka je hora Olymp se svojí výškou 2 919 m. n. m. Hlavním městem jsou Athény. Jako měna se zde používají eura.
Vlajka a znak
Vlajka a znak Řecka

Kudy do Řecka
Do Řecka se nejlépe a nejsnaději dostanete letadlem z letiště Praha - Ruzyně. Vzdušná vzdálenost Praha - Athény (hlavní město Řecka) je přibližně 1500 km. Do Řecka se samozřejmě dostanete i autem. Jedna z možných tras vede přes přes města Praha - Brno - Bratislava - Budapešť - Szeged - Bělehrad - Skopje - Thessaloniki (město v Řecku) - Athény (hlavní město Řecka). Cesta vede většinou po dálnicích, pouze v Makedonii před hranicí s Řeckem vede 40 km po silnici. Náklady na cestu se pohybují kolem 4000,- Kč až 5000,- Kč (benzín, dálniční poplatky, mýtné). Celkově trasa měří 2040 km. Druhou trasu lze zvolit pomocí trajektu přes jaderské moře ze severovýchodní Itálie. Autem potom ujedete pouze kolem 800 km, ale cesta trvá přes 2 dny (díky pomalé cestě trajektem)

Cesta s Rozvadova do Nice
Červeně vyznačena cesta s Prahy do Athén

Cestovní doklady
Na cestu potřebujete platný občanský průkaz, cestovní pas (pokud pojedete přes Srbsko a Makedonii, výše zmiňovanou cestou) a peníze (stačí eura, kromě Srbska a Makedonie, kde si je musíte rozměnit).

Kdy navštívit Řecko
Pokud máte rádi přírodu a nemáte rádi přílišná horka je ideální navštívt Řecko v červnu (pořípadě v květnu, kdy je ale o pár stupňů chladnější moře) nebo v září a v říjnu. Voda má příjemnou teplotu a nic vám nebrání plánovat si i turistické výlety. Řecko můžete navštívit i v červenci nebo v srpnu. Jedinou nevýhodu budete pociťovat pokud nesnášíte vysoké teploty (průměrně kolem 30°C, ale může dosáhnout i ke 40°C).

Jak se domluvit
V Řecku se mluví řečtinou, která používá v písmu alfabetu (řeckou abecedu). Alfabeta je nejstarším dosud používaným písmem v Evropě. Nejlépe se v Řecku domluvíte anglicky a částečně i německy.
Název písmene 	Velké písmeno 	Malé písmeno
alfa 		   Α      α
beta 		   Β      β
gamma 		   Γ      γ
delta 		   Δ      δ
epsilon 	   Ε      ε	
zéta 		   Ζ      ζ
éta 		   Η      η
theta 		   Θ      θ
ióta 	       Ι      ι
kappa 		   Κ      κ
lambda 		   Λ      λ
mý 		   Μ      μ
ný 		   Ν      ν
ksí 		   Ξ      ξ
omikron 	   Ο      ο	
pí 		   Π      π
ró 		   Ρ      ρ
sigma 		   Σ      σ
tau 		   Τ      τ
ypsilon 	   Υ      υ
fí 		   Φ      φ
chí 		   Χ      χ
psí 		   Ψ      ψ
omega 		   Ω      ω


Řecká abeceda

Dopravní značení
Na silnicích by vám neměla řecká abeceda dělat problémy, neboť je většinou uveden název města ve standartní abecedě Zdroj: Wikipedia

Bez alergie
Radovat se mohou alergici. Pylová rýma se vaší dovolené rozhodně nezúčastní a ekzematici se po eventuálním krátkodobém zhoršení svých potíží dočkají výrazného zlepšení zdravotního stavu. To vše má na svědomí mořská voda se svými minerály. Čím delší bude váš pobyt, tím více prospějete svému zdraví. Říká se, že první týden si zvykáte na jiné podnebí a teprve od druhého týdne začíná vaše tělo plně využívat léčivé účinky mořské vody a vzduchu.

Časový posun
Při cestě do Řecka nezapomeňte na časový posun. Časový rozdíl řeckého východoevropského času od našeho středoevropského času je + 1 hodina. Musíte si tedy posunout hodinky o jednu hodinu dopředu.

Nejvyšší hora - Mytikas
Nejvyšší horou Řecka se svými 2 917 m.n.m je Mytikas v pohoří Olymp. Okolí hory bylo v roce 1938, díky vzácným živočichům a rostlinám, prohlášeno za národní park. Mytikas se nachází nedaleko Soluňského zálivu v severní části Řecka (od moře leží pouze kolem 20 km).


Hora Mytikas
Zdroj: Wikipedia

Pohled na Olymp
Zdroj: Wikipedia

Pohled na Olymp
Zdroj: Wikipedia


Meteora
Meteora je krásný klášterní komplex na skalách v severozápadní části Řecka v thessalské nížině. Doslova na špičkách holých skal zde bylo postaveno 24 klášterů (dodnes jich je obýváno mnichi šest). O jedinečnosti místa světčí i zahrnutí na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Více >>

Státní svátky
Dne 1. ledna je státní svátek Nový rok.
Dne 6. ledna je svátek Tří králů.
Dne 25. března je Den nezávislosti a Zvěstování Panně Marii.
Dne 1. května je Svátek práce a svátky jara.
Dne 15. srpna je Skon Panny Marie.
Dne 28. října je Den “óchi”.
Dne 25–26.prosince jsou Vánoce.


Nacesty.net 2008 Odkazy: Počasí