Nabízíme Vám výhodné cestovní pojištění, které si můžete sestavit dle libosti.


Kuchyně

Řecká kuchyně je typicky středomořská a její gastronomie je světově proslulá (samotné slovo gastronomie je řeckého původu). V jídle nesmí chybět olivový olej, čerstvá zelenina, voňavé bylinky a mořští živočichové. Řecké restaurace se nazývají taverny.

Předkrmy
Každého určitě překvapí množství předkrmů, které většinou tvoří různé saláty, pomazánky či lehké omáčky. Nejznámějším předkrmem jsou tzv. tzatziki či pečené kapie. Tzatziki je pomazánka vyráběná z hustého řeckého jogurtu, který je často z ovčího mléka, nastrouhaných salátových okurek, třeného česneku, nesmí chybět ani olivový olej a nakonec sůl. Pomazánka tzatziki se většinou podává vychlazené s arabským chlebem nebo jako dochucovadlo k jídlu. Řecké saláty z čerstvé zeleniny jsou výtečné. Zajímavým předkrmem je také dolmades, což jsou listy mladého šťavnatého zelí, které se plní rýží, piniovými oříšky a mletým masem.

SalátDolamades
Řecký salát Zdroj: Wikipedia | Dolmades Zdroj: Wikipedia

Hlavní jídla
Velmi oblíbenou místní pochoutkou je gyros. Ovšem nedoporučuji si ho dávat v některých odlehlých místech, neboť se jedná o grilované maso, které nemusí být vždy dobře propečené. Mezi další oblíbenou pochoutku z grilu patří souvlaki. Pokud vás příliš masa z grilu nelákají, určitě ochutnejte musaka. Muska jsou plátky lilku zapečené s mletým jehněčím masem, cibulí, rajčaty a vše je zalité bešamelovou omáčkou a zapečené. Mezi nejoblíbenější bezmasá jídla v Řecku patří saganaki, což je smažený plátek sýru feta obalený ve strouhance.

GyrosFeta
Gyros Zdroj: Wikipedia | Sýr Feta Zdroj: Wikipedia

Dezerty
Po jídle je určitě dobré si dát nějaký dezert např. baklava, který se připravuje z listového těsta, jehož pláty jsou polity medem a zasypány oříšky. Dalším známým moučníkem je galaktoboureko, který je z listového těsta s vanilkovým krémem.

Baklava
Baklava Zdroj: Wikipedia

Alkohol
Řecko nabízí široku nabídku lahodných vín. Oblíbeným řeckým nápojem je také Metaxa. Jedná se o kvalitní koňak. Mezi místní tradiční nápoje patří Ouzo, což je anýzová kořalka, která ředěním vodou nebo ledem dostává mléčné zbarvení.

OzuoMetaxa
Ozuo Zdroj: Wikipedia | Metaxa Zdroj: Wikipedia

Orientační ceny v restauracích
Káva - 1,70 € – 3 €
Capuccino - 2,90 €
Espresso - 2,40 €
Víno 0,2 dcl - 1,50 € – 4 €
Řecký salát - 3 € – 5 €
Hlavní jídlo - 5 € – 12 € (ve standartní restauraci)
Musaka - 5,70 €
Gyros, souvlaki - 1,50 € – 7 €
Baklava - 2.70 €


Dovolená v Řecku
Líbí se vám nádherné Řecko a chtěli byste ho navštívit? Prohlédněte si širokou online nabídku zájezdů do Řecka Zároveň se můžete podívat na počasí.